SIKÇA SORULAN SORULAR


1. Çikolata bayatlar mı?
Çikolata çok kolay bayatlayan bir ürün değildir. Çikolata son kullanım tarihine kadar tazeliğini korur.


2. Çikolata kurtlanır mı?
Çikolata kurtlanmaz. Ancak, çikolatanın üzerindeki veya içindeki fındık ve antep fıstıkları, uygun paketleme ve depolama koşuları sağlanmadığı takdirde haşere oluşumuna neden olur.


3. Çikolata ve ürünlerinin üretiminde domuz yağı kullanılıyor mu?
Hayır kullanılmaz. Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı izni ile üretilen çikolataların içinde domuz yağı ya da türevi kullanılmaz.


4. Çikolatanın erimesi zararlı mıdır?
Çikolatanın erimesinin hiçbir zararı yoktur.


5. Bisküvi paketlerinin açılmasından sonra birkaç saat sonra üründe yumuşama görülmesi hemen bayatladığı anlamına mı gelir?
Hayır gelmez. Paketi açtıktan 6 saat sonra ürün havadaki rutubeti aldığı için bayat hissi verir. Bu esnada ürün bayat değildir., rutubet yüzünden öyle hissedilir. Zararı yoktur. Sadece yeme kalitesini düşürür, kıtır lezzet kalitesi ortadan kalkar.


6. Glisemik İndeks Nedir?
Besinlerde bulunan karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızına glisemik indeks denir. Eşit miktarlarda karbonhidrat içerseler de yiyeceklerin kan şekerini arttırıcı etkileri birbirinden farklıdır. Bazı besinlerin glisemik indeks değerleri düşük, bazılarının ise yüksek olarak tanımlanır. Benzer besinler içerisinde glisemikindeks değeri düşük olanların tercih edilmesi daha sağlıklı olarak tanımlanmaktadır.


7. Neden Ekmek Yemeliyiz?
Ekmeğin birden çok faydası vardır. Ekmeğin içerisindeki kompleks karbonhidratlar kan şekerini dengede tutar, tatlı isteğini azaltır. Ayrıca B1, B2 vitaminleri ve Niasin kaynağıdır. Diğer bir taraftan doyurduğu gibi yağ oranı da düşüktür. Bu nedenle ekmek yemeliyiz.


8. Pasta Tabanın Derin Dondurucuda Saklanır mı?
Buzdolabında saklamak daha uygundur. Derin dondurucuda saklanacaksa çözülür çözülmez tüketilmesi gereklidir.


9. ‘Katkısız’ ibaresi ne demektir ve neleri kapsar?
‘Katkısız’ ibaresi bir üründe Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği ve tebliğlerine göre kullanılmasına izin verildiği halde  katkı maddesi yani koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı ilave edilmeden üretilen ürünlerde bulunur.


10. Ambalajlama Neden Önemlidir?
Paketleme gıda sektöründe mikrobik anlamda, fiziksel tehlikelerden gıda ürünlerini dış etkilerden koruduğu için çok önemlidir. Ambalajda amaç ürünün mikrobik açıdan hava ile temas etmesini engellemektir. Türk Gıda Kodeksi, gıda ürünlerinin nasıl paketlenip ambalajlanacağını ayrıntılı olarak belirlemiştir.


11. Gıda Güvenliği Nedir?
Gıdaların üretimden son tüketiciye güvenli bir şekilde ulaşması için gereken bütün prosesleri kapsar. İşlenmesi, depolanması, markete ulaştırılması, saklanması ve son tüketiciye ulaştırılmasına kadar bütün prosesler gıda güvenliği yönetim sistemleriyle yönetilmelidir.


12. Gıda Maddelerinde Etiket Bulundurulması Zorunlu Mudur?
Evet, satışa sunulan her gıda maddesinin ambalajında etiket bulundurulması zorunludur. Satın alınan ürün dökme olarak pazarlanan bir ürün ise, etiket bilgileri tüketicinin görebileceği yerlerde bulundurulmalı veya gıda maddesiyle birlikte tüketiciye sunulmalıdır.


13. Çölyak Hastaları Kuruyemiş Yiyebilirler mi?
Çölyak bir ince bağırsak alerjisidir. Bu alerji, buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içinde bulunan, glüten ismi verilen proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek hassasiyet göstermesi olarak tanımlanır. Çölyak hastaları çok az miktarlarda bile glüten tüketimine karşı hassastır. Bu nedenle glüten bulaşmış bir hattan geçirilecek, glüten içermeyen bir ürüne olacak çapraz bulaşma çölyak hastaları için risk oluşturur. Bütün bu nedenlerle çölyak hastalarının kuruyemiş tüketmesi önerilmez.


14. En sık görülen kuruyemiş alerjisi nedir?
Kuruyemişler arasında en bilinen ve en şiddetli reaksiyon gösteren alerji yer fıstığı alerjisidir. Her alerjenin proteini farklı olduğu için bir gıdaya alerjisi olan kişinin diğer gıdalara alerjisi olmayabilir. Örneğin, ayçiçeği alerjisi olanlar ayçiçeği yağından etkilenmezler.


15. Organik Tarım nedir?
Organik tarım üretimde kimyasal girdi kullanmadan yapılan, üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Hatalı uygulamalar sonucu bozulan ekolojik dengenin bilinçli tarım teknikleri ve doğal girdilerin kullanılmasıyla yeniden tesisini canlı ve sürdürülebilir agro –ekosistem ile birlikte yaratmayı hedefleyen, insana ve çevreye dost bir tarım şeklidir.


16. Organik Tarım Ürünleri nasıl ayırt edilebilir?
Organik ürünlerin sertifikalı olması zorunludur. Ürünlerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın logosu olmalıdır.


17. Organik ürünler diğer ürünlere göre daha kısa sürede bozuluyor, neden?
Doğal şartlarda geliştirildikleri ve doğal yapıları kurt üremesine müsait olduğu için bu durum çok normaldir. Saklama koşullarını düzelterek bu durum bir süre geciktirilebilir.
Çerez Kullanımı